0(232) 276 79 35

0(232) 276 79 35
info@izmirnurteknik.com
HIZLI TEKNİK SERVİS TALEP FORMU
İzmir Klima Arıza Servisi | 0(232) 276 79 35
İzmir Beyaz Eşya Teknik Servis
İzmir Klima Arıza Servisi

Yılda enaz 2 kere klimalarınızı bakımlarınıı yaptırın !!!

 

 

İzmir Klima Bakım Servisi

İç ve dış olmak üzere iki üniteden oluşup duvara monte edilen klima türüne duvar tipi split klima adı verilir. Split klimalar 9.000 ila 28.000 Btu/h arasında kapasitelerde çalışmakta ve birçok farklı modelleri bulunmaktadır. Sessiz çalışmalarıyla bilinen split klimalar, tüm mekânlarda sorunsuz olarak çalışmaktadırlar. Split klima kullanım alanları da oldukça fazladır. Bunlara örnek vermek gerekirsek;

Evlerde,
Ofislerde,
Mağazalarda,
Alışveriş Merkezlerinde,
Gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu tür klimalarda oluşabilecek arızaları ve çözümlerini sizlerle paylaşmak ve evinizde servis çağırmadan sorunları çözüme kavuşturmanızı istiyoruz.

Klima Uzaktan Kumanda İle Çalışmıyor

Uzaktan kumandayı kullanarak klimayı çalıştırmak istediğiniz zaman, ünite üzerindeki durum ışıkları herhangi bir şekilde yanmıyor, iç ve dış ünite fanları devreye girmiyor ise yapılması gereken birkaç işlem bulunmaktadır.

Arızanın Tespit Edilmesi

Öncelikle arızanın nerede olduğunu tespit etmeniz gerekecektir. Bu yüzden iç ünitenin ön bölümünü açın ve “Emergency Run” tuşuna basmanız gerekiyor. Eğer klimanız çalışmaya başlarsa arıza kumandanızda veyahut iç ünite kartında bulunan kumanda algılayıcısındadır.

Arızanın Çözümü

Uzaktan kumandanızı değiştirip tekrar denedikten sonra çalışıyorsa sorun kalmamış demektir. Hala sorun devam ediyorsa iç ünitedeki kartı değiştirmelisiniz. Peki, klima iç ünitesindeki “Emergency Run” tuşuna bastıktan sonra klima çalışmaz ise elektrik beslemesinde sorun var demektir. Multimetre cihazı ile prizde elektrik olup olmadığını kontrol edin.

Eğer prizde elektrik akımı varsa klima üzerindeki sigorta ile varistör bölümünün arasındaki kısımda elektrik akımının var olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Klima sigortasında veya varistörde kısa devre oluşmuş olabilir.

İşin özeti, klimanın kumanda ile çalışır hale gelmemesi için 2 sebep vardır;

Klima elektrik beslemesinde arıza olabilir.
Kumanda sinyali gönderiminde veya alımında sorun oluşmuş olabilir.
Klima Gösterge Işıklarındaki “Power” ve “Run” Yanıyor. Fakat Hemen Geri Sönüyor

 

Arızanın Tespit Edilmesi

Klimanızı uzaktan kumanda ile çalıştırmak istediğinizde karşılaştığınız bu arızada “Power” ve “Run” ışıkları yanıp ardından hemen sönüyorsa öncelikle yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bunları aşağıda sırasıyla uygulayabilirsiniz.

Arızanın Çözümü

Split klimanızın besleme gerilim voltajını ölçmeli ve normal voltaj seviye aralığında olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer sonuç istenilen ölçü aralığında değil ise voltaj regülatöre kullanmalısınız. Eğer sonuç istenilen voltaj aralığında ise besleme kablolarını kontrol etmelisiniz.

Besleme kablodaki kesitler en az 2.5 metrekare olmalıdır. Ayrıca bağlantı terminallerine sıkıca bağlı olmalıdır. Bu evreleri de dikkatlice kontrol etmelisiniz.

Besleme kablo kesitleri uygun ölçüde ve bağlantılar doğru şekilde yapıldıysa multimetre cihazı ile kartın üzerindeki C1 kondansatörünü ölçmelisiniz. C1 kondansatörü istenilen ölçüye uygun değil ise değiştirmelisiniz.

Fakat C1 kondansatörü istenilen ölçüdeyse mutlaka cihaz kartını değiştirmelisiniz.

Split klima arıza ve çözümleri konusuna diğer yazılarımızda da değineceğiz. Bir önce ki yazımızda “Klima Neden Gaz Kaçırır?” konusunu incelemiştik, dilerseniz göz atabilirsiniz.Klimanız Çalışmıyor mu?

Klima şalterinin kapali olmadigina ve sigortanin atmadigina emin olun. Güç fisinin güvenli bir sekilde prize takili oldugundan emin olun. Elektrik kesintisi olmadigindan emin olun. Klima nın uzaktan kumandasınin pillerinin dolu oldugundan emin olun Zamanlayicinin yanlis programlanmadigindan emin olun. Klimaniz Normal Çalismiyorsa Isiklandirma ve radyo dalgalari bazen klima larin anormal çalismasina yol açabilir. Güç kaynagini fisi çekerek veya salterden kapatin, sonra gücü tekrar baglayin ve klimay i yeniden çalistirin. Klima açilinca hemen çalismiyorsa, tekrardan çalistirma esnasinda binen aşırı yükü azaltmak için klima kapandiktan hemen sonra açilinca veya çalisma modu (ayari) uzaktan kumandadan degistirilince üç dakika boyunca çalismaz. Klimaniz çalisma esnasinda duruyorsa ON zamanlayicisi ayarlandigi zaman, uzaktan kumandadan ayarlanmis olan dereceye yaklastirmak için klima ayarlanan zamandan bir saat önce çalismaya baslayabilir. Eger uzaktan kumanda, bu zaman zarfinda on/off islemi haricinde kullanilirsa klima stop moduna girer. Bu olunca uzaktan kumanda ile klima nizi açin ve zamanlayiciyi yeniden ayarlayin. Klimanizin Acil durum anahtarini kullanarak test konumunda çalisip çalismadigina bakin.

İzmir Nur Teknik Beyaz Eşya Servisi
Konak Samsung Servisi